Novinky06 Dec 2022

Systém inteligentního řízení zimní údržby silnic ROWES od společnosti SOFTEC získal cenu ITAPA za nejinovativnější projekt na Slovensku

Společnost SOFTEC, která nedávno oznámila spolupráci so SHMÚ v oblasti bezpečnosti silničního provozu, dosáhla dalšího úspěchu. Její inteligentní systém řízení zimní údržby silnic ROWES meteo pro Správu silnic Bratislavského samosprávního kraje, na kterém spolupracuje so SHMÚ, získal cenu ITAPA za nejinovativnější projekt v tomto roce. Porota ocenila nejen speciální model meteorologické předpovědi pro zimní údržbu, praktické využití pro veřejnost a výrazné snížení nehodovosti o 28 %, ale i nízkou spotřebu energie, větší pokrytí, jednoduchou instalaci a cenovou dostupnost nových meteorologických stanic IoT.

Zimní údržba silnic patří mezi klíčové aktivity každého správce silnic od podzimu až do jara. Cílem je udržovat vozovku bezpečnou a sjízdnou pro řidiče a ostatní uživatele cest. Výjezd vozidla zimní údržby by měl být proto výsledkem pečlivého plánování a organizace práce dispečinku. Takový postup může vést k výrazným úsporám a stejně tak být prospěšný i pro životní prostředí. Solením před sněžením je například možné ušetřit až dvě třetiny soli. Orgány však potřebují spolehlivé předpovědi a informaci o teplotách na cestách.  

SOFTEC proto navrhnul a vyvinul novou řadu IoT meteostanic s nízkými nákupními a provozními náklady právě pro zimní údržbu silnic, které je možné hustě rozmístit na silniční síti. Stanice jsou navrhnuté na jednoduchou montáž. Jsou důkladně energeticky optimalizované a schopné provozu s malým solárním panelem nebo čistě jen na baterie po dobu několika let. Stačí je pouze umístit na jakýkoli sloup veřejného osvětlení nebo sloupek dopravní značky v průběhu několika minut.  

“Stát se držitelem nejinovativnějšího projektu na Slovensku je pro nás velkým úspěchem. Je to však i závazek, že se budeme i nadále podílet na projektech, které mají vliv na životy běžných občanů. Věřím, že množství nových zaměstnanců k nám přijde i právě z tohoto důvodu – aby mohli pracovat na projektech, které mění společnost a ovlivňují každodenní život země,” vysvětluje Peter Morávek, výkonný ředitel SOFTEC-u. 

Před nasazením takového řešení se silniční dispečeři mohli spoléhat pouze na všeobecné meteorologické předpovědi pro celé město. S IoT meteorologickými stanicemi mohou na rozdíl od celoměstských operací solení vykonávat více lokalizované, cílené posypy. Slovensko má velmi různorodé meteorologické prostředí, ve městě je někdy teplo a slunečno, ale v horským průsmyku, kde je tradiční meteorologická stanice, hustě sněží. Nové IoT stanice slouží jako “rozšířené” oko, které nabízí okamžitý monitoring oblasti, čímž se snižuje potřeba fyzických výjezdů na různá místa.

Po nasazení řešení klesl počet dopravních nehod o 28 %. Údaje také pomohli sociálním pracovníkům lépe se připravit na pomoc bezdomovcům během chladných období, což jim umožnilo konat hned, jak přijdou zprávy o prvních mrazech.

Řešení a služby skupiny dnes využívají klienti v desíti krajinách střední a východní Evropy. K těm nejvýznamnějším patří skupiny VIG, Raiffeisen, Generali, KBC nebo Orange. 

Další informace o řešení ROWES najdete na webu:  https://rowes.digital/ 

Novinky

Další články

Zobrazit více

Novinky5. February 2024

Kvalifikovaný elektronický podpis rychle a levně na dálku, na pobočce, kdekoliv

Konzultačně-technologická společnost SOFTEC dnes oznámila, že vytvořila unikátní řešení, díky kterému dokážou firmy a jejich klienti velmi jednoduše a při nízkých nákladech podepsat smlouvy se spolehlivou právní akceptací, prostřednictvím tzv. kvalifikovaného podpisu klienta s kvalifikovaným časým razítkem. Toto řešení odpovídá nejnovější platné EU legislativě (eIDAS), navíc je uživatelsky přívětivé. Unikátnost spočítá v tom, že kvalifikovaný podpis lze provést bez předchozí přípravy, bez nutnosti návštěvy klientů na pobočce a bez dalších omezujících či procesně náročných podmínek, jak je jindy při použití kvalifikovaného elektronického podpisu běžné. Není k němu potřeba žádný speciální hardware, žádná dodatečná hesla nebo úkony. Stačí využít stávající možnosti, které nabízí kupříkladu biometrie obličeje za použití dokladu totožnosti, případně nejrůznější smart klíče. Řešení umožňuje dodržení písemné formy uzavírané dohody se zabezpečením identifikace podepisujícího klienta. Podle dostupných informací je s tímto řešením SOFTEC první firmou ve středoevropském regionu.

Novinky12. December 2023

PF 2024

Autorkou obrázku je 12-letá Janette, studentka sedmého ročníku ZŠ v Piešťanech. Jejím největším koníčkem je umění a kreslení, kterému se odmalička věnuje. Janette chodí na výtvarku, je kreativní v mnohých směrech a v její náhradní rodině, v Centru pro děti a rodinu v Piešťanech, je velmi oblíbená a aktivní.

Novinky2. November 2023

SOFTEC získal další posilu. Novým ředitelem marketingu se stává Marek Gešo

Významná konzultačně-softwarová společnost SOFTEC dnes oznamuje příchod nového marketingového ředitele. Stal se jím Marek Gešo (48), který do firmy přichází z Accenture, kde naposledy působil jako ředitel marketingu a komunikace pro sedm zemí střední a východní Evropy a člen evropského vedení marketingu a komunikace. V SOFTECU bude jeho hlavním úkolem posílení značky firmy jako preferovaného poskytovatele technologických služeb a řešení pro přední firmy a vládní organizace v regionu a jako atraktivního zaměstnavatele pro technologické nadšence.

Novinky5. September 2023

Softec posiluje na dvou frontách. Ředitelem Softec CZ se stává Alexander Paál, telekomunikace bude řídit Šimon Skrak.

Významná konzultačně-softwarová skupina Softec dnes oznámila důležité personální posílení v top managementu. Nově v něm budou působit – Alexander Paál a Šimon Skrak. Paál povede českou pobočku v Praze, Skrak naopak zastřeší rozvoj segmentu telekomunikací v obou zemích. Oba přinášejí do firmy bohaté zkušenosti z oblasti technology, consultingu a digitální transformace.