Společnost SOFTEC, která nedávno oznámila spolupráci se SHMÚ v oblasti bezpečnosti silničního provozu, dosáhla dalšího úspěchu. Jeho inteligentní systém řízení zimní údržby silnic ROWES meteo pro Správu silnic Bratislavského samosprávného kraje, na kterém spolupracuje se SHMÚ, získal letos cenu ITAPA za nejinovativnější projekt. Porota ocenila nejen speciální model meteorologické předpovědi pro zimní údržbu, praktické využití pro veřejnost a výrazné snížení nehodovosti o 28 %, ale také nízkou spotřebu energie, větší pokrytí, snadnou instalaci a cenovou dostupnost nových IoT meteostanic.
Zimní údržba silnic je jednou z klíčových činností každého správce silnic od podzimu do jara. Cílem je udržet vozovku bezpečnou a sjízdnou pro řidiče i ostatní účastníky silničního provozu. Výjezd vozidla zimní údržby by proto měl být výsledkem pečlivého plánování a organizace práce dispečinku. Takový přístup může vést ke značným úsporám a zároveň je šetrný k životnímu prostředí. Například solení před sněžením může ušetřit až dvě třetiny soli. Úřady však potřebují spolehlivé předpovědi a informace o teplotách na silnicích.
Společnost SOFTEC proto navrhla a vyvinula novou řadu meteorologických stanic IoT s nízkými pořizovacími a provozními náklady speciálně pro zimní údržbu silnic, které lze hustě rozmístit na silniční síti. Stanice jsou navrženy pro snadnou instalaci. Jsou důkladně energeticky optimalizované a jsou schopné fungovat s malým solárním panelem nebo čistě na baterie po dobu několika let. Stačí je během několika minut umístit na jakýkoli sloup veřejného osvětlení nebo sloup dopravního značení.
"Stát se držitelem ocenění za nejinovativnější projekt na Slovensku je pro nás velkým úspěchem. Je to ale také závazek, že se budeme i nadále podílet na projektech, které mají dopad na život běžných občanů. Věřím, že mnoho nových zaměstnanců k nám přijde právě z tohoto důvodu - pracovat na projektech, které mění společnost a ovlivňují každodenní život země," vysvětluje Peter Morávek, generální ředitel společnosti SOFTEC.
Před nasazením tohoto řešení se dispečeři mohli spoléhat pouze na obecné předpovědi počasí pro celé město. Díky meteorologickým stanicím IoT mohou na rozdíl od celoměstského solení provádět více lokalizované a cílené solení. Slovensko má velmi rozmanité meteorologické prostředí; někdy je ve městě teplo a slunečno, ale na horském průsmyku, kde se nachází tradiční meteorologická stanice, hustě sněží. Nové stanice IoT slouží jako "prodloužené oko", které nabízí okamžité monitorování oblasti, což snižuje potřebu fyzických výjezdů na různá místa.
Po nasazení řešení klesl počet dopravních nehod o 28 %. Data také pomohla sociálním pracovníkům lépe se připravit na pomoc bezdomovcům v období mrazů, což jim umožnilo jednat, jakmile přišla zpráva o prvních mrazech.
Dnes řešení a služby skupiny využívají klienti v deseti zemích střední a východní Evropy. Mezi nejvýznamnější patří skupiny VIG, Raiffeisen, Generali, KBC a Orange.
Více informací o řešeních ROWES naleznete na adrese: https://rowes.digital/.