Ocenění02 Dec 2022

CENA ITAPA 2022

Naše řešení ROWES získalo 1. místo v kategorii projektů s inovativním využitím technologií pro efektivnější řízení zimní údržby silnic.

Společnost SOFTEC, která nedávno oznámila spolupráci se SHMÚ v oblasti bezpečnosti silničního provozu, dosáhla dalšího úspěchu. Jeho inteligentní systém řízení zimní údržby silnic ROWES meteo pro Správu silnic Bratislavského samosprávného kraje, na kterém spolupracuje se SHMÚ, získal letos cenu ITAPA za nejinovativnější projekt. Porota ocenila nejen speciální model meteorologické předpovědi pro zimní údržbu, praktické využití pro veřejnost a výrazné snížení nehodovosti o 28 %, ale také nízkou spotřebu energie, větší pokrytí, snadnou instalaci a cenovou dostupnost nových IoT meteostanic.

Zimní údržba silnic je jednou z klíčových činností každého správce silnic od podzimu do jara. Cílem je udržet vozovku bezpečnou a sjízdnou pro řidiče i ostatní účastníky silničního provozu. Výjezd vozidla zimní údržby by proto měl být výsledkem pečlivého plánování a organizace práce dispečinku. Takový přístup může vést ke značným úsporám a zároveň je šetrný k životnímu prostředí. Například solení před sněžením může ušetřit až dvě třetiny soli. Úřady však potřebují spolehlivé předpovědi a informace o teplotách na silnicích.

Společnost SOFTEC proto navrhla a vyvinula novou řadu meteorologických stanic IoT s nízkými pořizovacími a provozními náklady speciálně pro zimní údržbu silnic, které lze hustě rozmístit na silniční síti. Stanice jsou navrženy pro snadnou instalaci. Jsou důkladně energeticky optimalizované a jsou schopné fungovat s malým solárním panelem nebo čistě na baterie po dobu několika let. Stačí je během několika minut umístit na jakýkoli sloup veřejného osvětlení nebo sloup dopravního značení.

"Stát se držitelem ocenění za nejinovativnější projekt na Slovensku je pro nás velkým úspěchem. Je to ale také závazek, že se budeme i nadále podílet na projektech, které mají dopad na život běžných občanů. Věřím, že mnoho nových zaměstnanců k nám přijde právě z tohoto důvodu - pracovat na projektech, které mění společnost a ovlivňují každodenní život země," vysvětluje Peter Morávek, generální ředitel společnosti SOFTEC.

Před nasazením tohoto řešení se dispečeři mohli spoléhat pouze na obecné předpovědi počasí pro celé město. Díky meteorologickým stanicím IoT mohou na rozdíl od celoměstského solení provádět více lokalizované a cílené solení. Slovensko má velmi rozmanité meteorologické prostředí; někdy je ve městě teplo a slunečno, ale na horském průsmyku, kde se nachází tradiční meteorologická stanice, hustě sněží. Nové stanice IoT slouží jako "prodloužené oko", které nabízí okamžité monitorování oblasti, což snižuje potřebu fyzických výjezdů na různá místa.

Po nasazení řešení klesl počet dopravních nehod o 28 %. Data také pomohla sociálním pracovníkům lépe se připravit na pomoc bezdomovcům v období mrazů, což jim umožnilo jednat, jakmile přišla zpráva o prvních mrazech.

Dnes řešení a služby skupiny využívají klienti v deseti zemích střední a východní Evropy. Mezi nejvýznamnější patří skupiny VIG, Raiffeisen, Generali, KBC a Orange.

Více informací o řešeních ROWES naleznete na adrese: https://rowes.digital/.

Novinky

Další články

Zobrazit více

Novinky2. November 2023

SOFTEC získal další posilu. Novým ředitelem marketingu se stává Marek Gešo

Významná konzultačně-softwarová společnost SOFTEC dnes oznamuje příchod nového marketingového ředitele. Stal se jím Marek Gešo (48), který do firmy přichází z Accenture, kde naposledy působil jako ředitel marketingu a komunikace pro sedm zemí střední a východní Evropy a člen evropského vedení marketingu a komunikace. V SOFTECU bude jeho hlavním úkolem posílení značky firmy jako preferovaného poskytovatele technologických služeb a řešení pro přední firmy a vládní organizace v regionu a jako atraktivního zaměstnavatele pro technologické nadšence.

Novinky5. September 2023

Softec posiluje na dvou frontách. Ředitelem Softec CZ se stává Alexander Paál, telekomunikace bude řídit Šimon Skrak.

Významná konzultačně-softwarová skupina Softec dnes oznámila důležité personální posílení v top managementu. Nově v něm budou působit – Alexander Paál a Šimon Skrak. Paál povede českou pobočku v Praze, Skrak naopak zastřeší rozvoj segmentu telekomunikací v obou zemích. Oba přinášejí do firmy bohaté zkušenosti z oblasti technology, consultingu a digitální transformace.

Novinky31. July 2023

Lidé se bojí ztráty soukromí. Chtějí hotovost, přestože přichází digitální euro

Probíhající diskuse o podobě digitálního eura brzy dostanou reálnou podobu. Na podzim by měla být v evropských institucích totiž projednána nová legislativa, která určí způsob jeho zavádění.

Novinky5. July 2023

SOFTEC pomohl digitalizovat největšího telekomunikačního operátora na Slovensku. Dodal a provozuje řešení pro ověření identity zákazníků a plně digitální prodej.

Technologická společnost SOFTEC dodala a provozuje pro Slovak Telekom, 100% dceřinou společnost Deutsche Telekom, řešení NFINITY (www.nfinity.digital) – Contracting Platform. Jde o nejnovější řešení společnosti SOFTEC pro plně digitální ověření zákazníka a digitální podepisování smluvních dokumentů pomocí tvářové biometrie s vytěžením dat z dokladů pomocí technologie OCR. NFINITY je ověřené řešení s unikátními referencemi v bankovním, telekomunikačním a pojišťovacím průmyslu. Umístění řešení v cloudu umožňuje akcelerovanou implementaci a aktivaci při garantované vysoké dostupnosti a kvality služby.