Grantový portál – příklad moderní webové aplikace

Juraj ČERVEŇ Softec

Doba, kdy Internet sestával z množství statických stránek a jednoduchých formulářů je už dávno pryč. Většina uživatelů, kteří dnes pracují s portály jako Facebook, Twitter, Google apod. si ani neuvědomuje, že na spolehlivý provoz, prakticky okamžitou odezvu a vysokou dostupnost takových systémů je třeba využívat nejen obrovské množství výkonného hardwaru, ale i zcela jiné technologie, než jaké se používaly na tvorbu webových aplikací ještě před několika lety.

Na příkladu grantového portálu (GRAP) pro Nadaci pro děti Slovenska ukážeme řešení, které je postaveno na nejmodernějších technologiích, vyznačuje se vysokou dynamikou stránek, rychlou odezvou, poskytuje intuitivní ovládání a velmi příjemný uživatelský zážitek, přičemž má zároveň schopnost přizpůsobit se zařízením s různě velkou zobrazovací plochou – od velkých displejů stolních počítačů, přes notebooky a tablety, až po mobilní telefony. Řešení je přitom vysoce škálovatelné.

Grantový portál podporuje celý životní cyklus jednotlivých grantových programů nadace, od jejich vyhlášení, přes sběr a zpracování žádostí o podporu grantových projektů, rozhodování o podpoře projektů, průběžné sledování běžících projektů včetně informování veřejnosti o jejich aktivitách až po závěrečné vyhodnocení podpořených projektů.