Softecon 2023

SOFTECON 2023 – 31. květen | Národní fotbalový stadion

Podívejte se na záznam z 20. ročníku odborné konference o aktuálních trendech a vizích v oblasti informačních technologií a jejich dopadech na podnikání a společnost – SOFTECON 2023.

 

Nosným tématem letošního ročníku byla Demokratizace dat a ztráta kontroly. Data jsou zdrojem informací, které umožňují byznysu posouvat své hranice. Ten dnes vyžaduje rychlou a flexibilní reakci na změny a tuto schopnost musíme mít i při práci s daty. Zdá se tedy přirozené nastoupit na stejnou cestu jako v případě IT aplikací a posunout data blíže k byznysu a decentralizovat je. Tím se však vracíme k již známým otázkám… neznamená decentralizace ztrátu kontroly?

#softec #softecon #innovation #datademocracy #datamesh

Program


12:00 –
Oběd

13:00 – Miro Vladár (SOFTEC): Otevření konference tématem Demokratizace dat v byznysu

13:05 – Peter Polák (Bloomreach): Data, co odhalují příběhy

13:35 – Tomáš Revaj (Simloop): There is no free lunch

14:00 – Přestávka

14:15 – Adrián Slavkovský (Orange): Datová demokracie v korporaci – příležitost nebo mýtus?

14:40 – Lukáš Hlavička (IstroSec): Data v ohrožení

15:05 – Přestávka

15:25 – Honza Zubíček (ČSOB): Data – palivo pro virtuální asistentku

15:50 – ChatGPT – zázrak nebo bublina? (Panelová diskuse)
Marián Šimko (KInIT)
Martin Takáč (FMFI UK)
Peter Polák (Bloomreach)

16:30 – Číše vína

Konferenci moderují: Miro Vladár a Andrej Žlnka (SOFTEC)

 

Registrace je ukončena. Těšíme se na Vás!

Kdo vystoupí na konferenci?

Peter Polák (Bloomreach)

Peter po letech vývoje bankovního softwaru vyměnil tradiční firmy za startupovou kulturu. Dnes se stará o cloudová klientská data ve firmě Bloomreach (původně Exponea) jako Director of Engineering pro Customer Data Platform. Má rád svět SaaS produktů – fascinuje ho jeho svižnost, nepředvídatelnost a nezměrný potenciál. Je ženatý a má dvě teenage dcery, které mu pomáhají zůstat inovativním (a v střehu).

O čem budeme hovořit?

Ví to každý úspěšný spisovatel: dobrý příběh se neobejde bet konzistentních dat. Ale platí to i naopak. Data, ve kterých neumíme najít zajímavý příběh, jsou jalová a nudná. A pokud je něco, co dnešní tiktoková doba neodpouští, je to právě nuda. Podíváme se na data jako na produkt. Zkusme vzít inspiraci jiných digitálních produktů a upravme naše byznysová data tak, abychom jsme v nich dokázali odhalit silné příběhy.

Tomáš Revaj (Simloop)

Tomáš odpovídá za transformační projekty ve finančním a veřejném sektoru v regionu CEE a SEE. Primárně se věnuje návrhu byznys / IT architektury, managementu údajů a systémové integraci. Má rád výzvy, při kterých zákazníkům pomáhá rozplétat jejich integrační špagety a zvyšovat jejich schopnost měnit se. Je ženatý a má 3 děti, které rozvíjejí jeho zručnosti people managementu.

O čem budeme hovořit?

Podniky jsou v dnešní době bombardované nabídkami na Datová řešení a platformy, které mají vyřešit všechny jejich současné problémy. Existuje ale jeden model, který sedí na reálné potřeby podniku? Je možné tyto potřeby kategorizovat a použít kombinaci specificky zaměřených platforem, které fungují ve vzájemné symbióze a zároveň adresují různé potřeby byznys procesů, reportingu, nebo analytiky datové vědy? Na tyto otázky se budeme snažit odpovědět v rámci našeho bloku, ale očekávejte, že „there is no free lunch“ platí i pro kvalitní, čerstvá a přepoužitelná data.

Adrián Slavkovský (Orange)

Adrián vystudoval softwarové inženýrství a začal pro Orange pracovat během studia jako java vývojář. Prošel více pozicemi v oblasti OSS (operation support systems) aby následně zakotvil v datové AI doméně, v které vidí obrovský potenciál a příležitosti.

O čem budeme hovořit?

Data mesh koncept získává čím dál větší pozornost datového společenství na celém světe. Jak je to však s jeho použitelností a implementací ve firmě? Co tím můžeme získat a na jaká úskalí se připravit při jeho zavádění? Nemůže se z demokracie stát anarchie? Podívejme se spolu na to, jak v Orange experimentují s tímto přístupem v rámci pilotního projektu demokratizace dat v cloudu.

Lukáš Hlavička (IstroSec)

Lukáš během své více než 15-leté kariéry v oblasti kybernetické bezpečnosti zachránil klientům desítky “datových pokladů” vyčíslitelné i nevyčíslitelné hodnoty. Vedl analytický tým v rámci budování slovenské vládní jednotkyCSIRT.SK (Computer Security Incident Response Team Slovakia) pod MIRRI SR, kde následně působil jako ředitel až do roku 2019. Po přechodu do privátního sektoru založil společnost IstroSec, kde dnes zastává pozici CTO. Specializuje se na reakce vůči cíleným kybernetickým útokům / bezpečnostním incidentům, koordinaci digitální forenzní analýzy, penetrační testy infrastruktury, red teaming a budování defenzivních způsobilostí zákazníků, kteří už nechtějí zažít další incident nepřipraveni.

O čem budeme hovořit?

Decentralizace dat někdy spojená s přechodem do cloudu je dnes často diskutované téma a navzdory tomu se při ní často zapomíná mluvit o bezpečnosti. Jaké jsou dnešní trendy v budování aktivní ochrany? Jak řešit bezpečnost dat při jejich neustálém koloběhu vytváření, aktualizace, transformace, či migrace napříč platformami a aplikacemi? Jak efektivně z pohledu nákladů i kapacit personálu řešit bezpečnost při migraci dat do cloudu? Umíme se přiblížit takřka dokonalému zabezpečení? Aby bezpečnost našich dat nezaostávala za inovacemi a neustálými změnami při jejich zpracování, pokusíme se najít odpovědi a hovořit o příkladech těch nejlepších, vtipných ale i trpkých příbězích.

Honza Zubíček (ČSOB)

Honza strávil svojí více než 18-letou profesionální kariéru v různých společnostech – od těch, které bychom mohli zařadit mezi „garážovky“ – až po velké mezinárodní korporace. Pracoval na různých pozicích od programování, analýzy, konzultingu, projektového managementu, až po architekturu. V práci se vždy soustředil na transformaci prostřednictvím inovací a v posledních letech se zaměřoval na datovou vědu a AI. Aktuálně pracuje v ČSOB jako Lead Architect a zabezpečuje připravenost organizace na vizi, kterou přináší Kate.

O čem budeme hovořit?

Budoucnost bankovnictví je o perfektní znalosti zákaznických potřeb a personalizaci služeb šitých na míru. Ne zítra, ne za hodinu, ale ihned! A odkud umíme zjistit aktuální potřeby zákazníka? No přece z dat. Banky už pár let zkoušejí využití chatbotů, ale výsledek není vždy ideální. V KBC skupině k tomu přistupujeme trochu jinak – budujeme data driven virtuální asistentku Kate. Jak bude vypadat budoucnost uspokojování zákaznických potřeb s Kate si můžete poslechnout během mojí prezentace.

Marián Šimko (KInIT), Martin Takáč (FMFI UK), Peter Polák (Bloomreach)

Marián je zástupce ředitelky Kempelenova institutu inteligentních technologií a vedoucím výzkumného týmu zabývajícího se zpracováním přirozeného jazyka (NLP). Věnuje se automatickému zpracovávání textových dat, která přibývají každým dnem závratným tempem. Jeho tým spolupracoval na vytvoření prvního veřejného velkého slovenského jazykového modelu SlovakBERT, pomáhá firmám vyvíjet řešení pro lepší zpracování slovenštiny, a momentálně participuje ve více evropských projektech zaměřených na zpracování textu.

Martin působí jako docent na Katedře aplikované informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislavě. Vyučuje kognitivní vědu a výzkumně se věnuje kognitivnímu modelování, umělým neuronovým sítím a vývojové umělé inteligenci. Je spoluautorem kognitivní architektury BabyX vyvíjené společností Soul Machines Ltd. Zajímá se i o širší vliv umělé inteligence na společnost a etické aspekty kognitivních technologií. Je členem Stálé komise pro etiku a regulaci umělé inteligence při Ministerstvu investic, regionálního rozvoje a informatizace SR a členem vědecké rady AIslovakIA – Národní platformy pro rozvoj umělé inteligence na Slovensku. Je zakládajícím členem Slovenské společnosti pro kognitivní vědu.

Peter po letech vývoje bankovního softwaru vyměnil tradiční firmy za startupovou kulturu. Dnes se stará o cloudová klientská data ve firmě Bloomreach (původně Exponea) jako Director of Engineering pro Customer Data Platform. Má rád svět SaaS produktů – fascinuje ho jeho svižnost, nepředvídatelnost a nezměrný potenciál. Je ženatý a má dvě teenage dcery, které mu pomáhají zůstat inovativním (a v střehu).

O čem budeme mluvit
ChatGPT oslovil široké masy uživatelů a v mnohém překvapil. Jsou současné technologie kolem velkých jazykových modelů (LLM) opravdu tak dobré, jak se jeví na první pohled? Jakého skutečného pokroku jsme dosáhli a kde jsou jeho limity? A máme se na budoucnost těšit? Nebo se jí bát?

Moderátoři

Miro Vladár

Mira vždy fascinovaly inovace v technologiích, a hlavně možnost jejich využití v enterprise světě. Postupně přešel od jejich aplikování při samotném programování, přes možnost využívat je při návrhu a realizaci softwarové architektury až po komplexní řešení moderní tranformace klíčových systémů. Zajímá se o pragmatické využití nových přístupů k digitalizaci a o to, jak přeměnit buzzwordy jako microservice, DevOps Cloud anebo Data mesh na smysluplná řešení. Pomáhá stavět vizi dlouhodobě udržitelného FutureIT, které umožňuje byznysu růst a reagovat na rychlé tempo změn.

Andrej Žlnka

Andrej má v SOFTECU na starosti především vývoj a rozvoj inovativních řešení. Při této práci řídí dodávky projektů ve finančním, hlavně bankovním sektoru. Andrej má technologický background, které mu pomáhá spojovat inovativní technologická řešení spolu s byznysovým světem.