Systém inteligentního řízení zimní údržby silnic ROWES od společnosti SOFTEC získal cenu ITAPA za nejinovativnější projekt na Slovensku

06. prosince 2022
Společnost SOFTEC, která nedávno oznámila spolupráci so SHMÚ v oblasti bezpečnosti silničního provozu, dosáhla dalšího úspěchu. Její inteligentní systém řízení zimní údržby silnic ROWES meteo pro Správu silnic Bratislavského samosprávního kraje, na kterém spolupracuje so SHMÚ, získal cenu ITAPA za nejinovativnější projekt v tomto roce. Porota ocenila nejen speciální model meteorologické předpovědi pro zimní údržbu, praktické využití pro veřejnost a výrazné snížení nehodovosti o 28 %, ale i nízkou spotřebu energie, větší pokrytí, jednoduchou instalaci a cenovou dostupnost nových meteorologických stanic IoT. 

Zimní údržba silnic patří mezi klíčové aktivity každého správce silnic od podzimu až do jara. Cílem je udržovat vozovku bezpečnou a sjízdnou pro řidiče a ostatní uživatele cest. Výjezd vozidla zimní údržby by měl být proto výsledkem pečlivého plánování a organizace práce dispečinku. Takový postup může vést k výrazným úsporám a stejně tak být prospěšný i pro životní prostředí. Solením před sněžením je například možné ušetřitdvě třetiny soli. Orgány však potřebují spolehlivé předpovědi a informaci o teplotách na cestách.  

SOFTEC proto navrhnul a vyvinul novou řadu IoT meteostanic s nízkými nákupními a provozními náklady právě pro zimní údržbu silnic, které je možné hustě rozmístit na silniční síti. Stanice jsou navrhnuté na jednoduchou montáž. Jsou důkladně energeticky optimalizované a schopné provozu s malým solárním panelem nebo čistě jen na baterie po dobu několika let. Stačí je pouze umístit na jakýkoli sloup veřejného osvětlení nebo sloupek dopravní značky v průběhu několika minut 

Stát se držitelem nejinovativnějšího projektu na Slovensku je pro nás velkým úspěchem. Je to však i závazek, že se budeme i nadále podílet na projektech, které mají vliv na životy běžných občanů. Věřím, že množství nových zaměstnanců k nám přijde i právě z tohoto důvodu – aby mohli pracovat na projektech, které mění společnost a ovlivňují každodenní život země,” vysvětluje Peter Morávek, výkonný ředitel SOFTEC-u. 

Před nasazením takového řešení se silniční dispečeři mohli spoléhat pouze na všeobecné meteorologické předpovědi pro celé město. S IoT meteorologickými stanicemi mohou na rozdíl od celoměstských operací solení vykonávat více lokalizované, cílené posypy. Slovensko má velmi různorodé meteorologické prostředí, ve městě je někdy teplo a slunečno, ale v horským průsmyku, kde je tradiční meteorologická stanice, hustě sněží. Nové IoT stanice slouží jakorozšířené” oko, které nabízí okamžitý monitoring oblasti, čímž se snižuje potřeba fyzických výjezdů na různá místa.

Po nasazení řešení klesl počet dopravních nehod o 28 %. Údaje také pomohli sociálním pracovníkům lépe se připravit na pomoc bezdomovcům během chladných období, což jim umožnilo konat hned, jak přijdou zprávy o prvních mrazech.

Řešení a služby skupiny dnes využívají klienti v desíti krajinách střední a východní Evropy. K těm nejvýznamnějším patří skupiny VIG, Raiffeisen, Generali, KBC nebo Orange. 

Další informace o řešení ROWES najdete na webu:  https://rowes.digital/