SOFTEC ve spolupráci s SHMÚ snižuje náklady na správu cest a zvyšuje bezpečnost na cestách

24. října 2022
Zimní období na Slovensku každoročně komplikuje plynulost dopravy na silnicích. Zhoršené silniční podmínky se doteď řešily reaktivní údržbou cest, která byla nákladná a dlouhodobě neudržitelná. Při hledání efektivního řešení jsme spojili síly se Slovenským hydrometeorologickým ústavem (SHMÚ) a přinesli jsme nízkonákladové IoT meteorologické stanice, díky kterým jsme schopni shromažďovat podrobnější údaje a přesněji tak předpovídat potřebu údržby silnic. Na tomto úspěchu má velký podíl i technologie Microsoft Azure, díky které umíme ukládat data do cloudu a podrobně je vyhodnocovat.

Slovenská města a kraje každoročně během zimy svádějí na silnicích boj s proměnlivými povětrnostními podmínkami. Ty často komplikují plynulost a bezpečnost silničního provozu. Spojili jsme se proto s SHMÚ a přinesli jsme nízkonákladové meteostanice, které efektivně pomáhají řídit údržbu silnic.

„Správy měst a obcí dnes přecházejí od reaktivní údržby k preventivním opatřením dřív, než nastanou zhoršené podmínky. To vede k výrazným úsporám a přínosům pro životní prostředí. Solením před sněžením ušetříte například až dvě třetiny soli. Úřady na to však potřebují spolehlivé předpovědi a informace o teplotách na silnicích,” vysvětluje Ondrej Svačina, náš Business Development Manager & Senior Consultant.

Naše meteostanice měří proměnné na silnicích jako je povrchová teplota, vlhkost vzduchu a jiné. Tyto údaje jsou zpracované a uložené v cloudu a interpretované pomocí technologií Microsoft Azure.

Před nasazením takového řešení se silniční dispečeři mohli spoléhat pouze na všeobecné meteorologické předpovědi pro celé město, což v oblastech s různorodým meteorologickým prostředím nebylo příliš spolehlivé. S IoT meteostanicemi mohou místo nákladných celoměstských zásahů vykonávat více lokalizované a cílené posypy. Po nasazení našeho řešení klesl počet dopravních nehod o 28 % a spotřeba posypové soli se čtyřnásobně snížila.