Cena ITAPA 2015

Bratislava, 4. listopadu 2015 – Společnost Softec dosáhla dvou významných úspěchů s projektem „Elektronické služby Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR”. Nejprve získala hlavní Cenu Rádia Slovensko za nejpřínosnější IT projekt v oblasti moderní veřejné správy a digitalizace společnosti, který ulehčuje život občanům na Slovensku. Zároveň získala Cenu ITAPA 2015 za třetí místo v kategorii Nové služby. Obě ceny si zástupci společnosti převzali 3. listopadu na slavnostním večeru konference ITAPA v bratislavském hotelu Double Tree by Hilton.

Projekt elektronických služeb výrazně usnadňuje komunikaci občanů slovenské republiky a státní správy. Občané si díky němu mohou prostřednictvím internetu vyřídit téměř 40 typů žádostí pro různé životní situace – např. přídavek na dítě, při narození dítěte nebo svěření do náhradní péče, apod. Po elektronickém podání pak mohou osud žádosti dále sledovat. Kromě toho mají přehled o všech vyplacených dávkách na jednom místě. Lidé tak s úřady mohou komunikovat snadněji bez toho, aby je navštěvovali. Tento projekt již uplatňuje princip „jedenkrát a dost“, což znamená, že občané, kteří žádají znovu o dávku nebo o jinou službu, již nemusí úřadu znovu poskytovat tytéž informace.

V online hlasování Ceny Rádia Slovensko zaslalo svůj hlas zmíněnému projektu téměř 7 900 posluchačů z celkového počtu 14 749 hlasujících, což je více než 50 %.

Úspěch v Ceně ITAPA 2015 byl neméně významný. Letos se do ní nominovalo 18 velmi kvalitních projektů. Výsledné třetí místo za projekty jako jsou Implementace elektronické identifikační karty (eID) a Virtuální registrační pokladnou (VRP) je výrazným potvrzením přínosu projektu Elektronických služeb.

Projekt e-služeb občanům je vůbec prvním projektem na Slovensku (www.slovensko.sk), kterému se podařilo plně implementovat publikované služby i na Ústřední portál veřejné správy. Na straně úřadu se tím významně snížila pracnost a chybovost, čímž se zvýšila celková efektivita.

itapa_ocenenie_2015_esluzby2

(fotografie ITAPA 2015 – první zleva Jozef Snopko, ředitel IKT odboru MPSVaR, druhý zprava Aleš Mičovský, výkonný ředitel Softec Group)